Historia Pieskowej Skały

Naszą inspiracją jest budownictwo

Historia Pieskowej Skały

Osoby, które chcą spędzać swoje wakacje aktywnie często decydują się na wyjazd w góry, czy też nad morze. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać się również w historyczne miejsca, gdzie nie tylko zdobędzie się nową wiedzę, ale również spędzi czas wśród przyrody i zwierząt. W tym celu nie trzeba udawać się za granicę, bez problemu znajdzie się takie miejsca w Polsce.

Czym wyróżnia się Pieskowa Skała?

pieskowa skała - turystykaJednym z ciekawych miejsc w Polsce jest z pewnością Ojcowski Park Narodowy. Na jego terenie znajduje się wiele ciekawych zabytków, a także bujna roślinność i zwierzęta, których nie zauważy się na co dzień, nawet mieszkając na wsi. Bardzo popularnym punktem na mapie jest Pieskowa Skała – turystyka bardzo wzrasta na tamtych terenach, między innymi dzięki niej. Wystarczy tylko podążać szlakiem orlich gniazd. Historia tego miejsca rozpoczyna się już w 1315 roku. Wzmianki, które się pojawiają mówią o tym, że Król Władysław Łokietek zezwolił na ulokowanie w jej okolicach wsi, niejakiemu Mikołajowi. Powstanie całego zamku łączone jest za to z okresem, w którym panował Kazimierz Wielki. W kolejnych latach zamek trafiał do różnych rąk i przechodził wielkie zmiany. Dopiero w połowie dwudziestego wieku zaczęto przeprowadzać tam prace konserwatorskie. Dzięki temu przywrócono budowli cechy architektury renesansowej. Udało się wtedy odkryć między innymi krużganki arkadowe, kartusze herbowe, a także obramienia okienne i loggię widokową.

Obecnie zamkiem opiekują się osoby pracujące w Ojcowskim Parku Narodowym. Od 1994 do 2004 roku trwał w nim remont. Od 2005 roku większość pomieszczeń została udostępniona zwiedzającym. Ekspozycję można oglądać na obu piętrach zamku. Oczywiście przed wybraniem się do tego miejsca, warto sprawdzić godziny otwarcia.