Jakie gaziki wybrać do pielęgnacji pępka?

Naszą inspiracją jest budownictwo

Jakie gaziki wybrać do pielęgnacji pępka?

Pielęgnacja noworodka to bardzo odpowiedzialne zadania, przed którym stają świeżo upieczeni rodzice czy opiekunowie. Warto zatem do tak ważnej roli odpowiednio się przygotować. W składzie wyprawki noworodka z całą pewnością powinny znaleźć się gaziki.

Rodzaje gazików i ich przeznaczenie

gaziki do pępkaPamiętajmy, żeby do pielęgnacji miejsc szczególnie delikatnych, narażonych na zwiększone przenikanie drobnoustrojów chorobotwórczych wybierać gaziki, a nie waciki, bowiem te drugie mogą pozostawiać włókna, z których są stworzone, dlatego nie powinno się ich stosować w przypadku przerwania ciągłości skóry. U noworodków taką raną, wymagającą specjalnej opieki jest miejsce odcięcia pępowiny, w którym po odpadnięciu strupka powstanie pępek. Zanim jednak to się stanie konieczna jest wzmożona pielęgnacja tego miejsca, która polega na przemywaniu i właściwym zabezpieczaniu go przed kontaktem z bakteriami oraz otarciami. Gaziki do pępka muszą być zatem jałowe. Jest to gwarancją sterylności i nie narażają na kontakt z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Ten rodzaj doskonale sprawdzi się również przy problemie ropiejących oczu u dziecka. Z kolei waciki niejałowe nie mają gwarancji sterylności, dlatego są odrobinę tańsze. Taki wariant również znajdzie swoje zastosowanie w pielęgnacji delikatnej skóry dzieci podczas codziennej higieny. Takie materiały można wykorzystać podczas zmiany pieluszki u maleństwa czy w trakcie kąpieli.

Delikatna skóra noworodka wymaga specjalnej opieki i odpowiednich materiałów, które zapewnią najwyższy poziom bezpieczeństwa, bez narażania malucha na kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami i bakteriami. Szczególnej troski przez kilka tygodni od narodzin wymaga miejsce po odcięciu pępowiny, które początkowo ma postać otwartej ranki i dopiero po wygojeniu staje się pępkiem.