Różnego rodzaju bariery drogowe

Naszą inspiracją jest budownictwo

Różnego rodzaju bariery drogowe

Bezpieczeństwo to kluczowa kwestia, o którą powinni dbać wszyscy uczestnicy ruchu drogowego. W tym celu w wielu miejscach rozstawiane są różnego rodzaju barierki drogowe. Do czego służą? Gdzie jeszcze są wykorzystywane? Co daje rozstawienie wielu z nich w miejscach, które są najbardziej niebezpieczne?

Do czego służą bariery w ruchu drogowym?

barierka drogowaIstnieje wiele rodzajów barierek drogowych, które mają takie same zastosowanie – ich zadaniem jest ochrona wszystkich uczestników ruchu drogowego. Barierki mogą być wykonane z metalu lub betonu, stosuje się je wszędzie tam, gdzie zjechanie z drogi jest bardzo niebezpieczne i zagrażające zdrowiu lub życiu kierowców czy pieszych. Najczęściej spotyka się je na autostradach, mostach czy wiaduktach. Uniemożliwiają one wjechanie na pas przeciwnego ruchu czy zjechanie z mostu do rzeki. Bariery drogowe dzielą się na słupki, płotki czy barierki energochłonne. Bariery betonowe są łatwe w produkcji i montażu, a także dość tanie. Z tych względów są wykorzystywane bardzo często w niebezpiecznych punktach na drodze. Taka barierka drogowa montowana może być także na dużych parkingach, aby oddzielić strefę, po której poruszają się piesi, od płyty parkingu, po której jeżdżą auta. Często słupki drogowe wykorzystywane są do tego, aby uniemożliwić wjazd samochodów w jakieś uliczki dostępne tylko dla pieszych lub rowerzystów – oprócz znaków zakazu, zapewnia to dodatkowe bezpieczeństwo. Barierki są także wykorzystywane do ochrony imprez masowych, takich jak koncerty.

W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na drodze należy wykorzystać wszystkie możliwe środki. Najczęściej spotyka się barierki drogowe, które mają za zadanie utrzymać pojazdy na odpowiednim pasie ruchu i uniemożliwić im wyjechanie poza wyznaczony tor. Barierki sprawdzają się także podczas ochrony imprez masowych.