Strzecha na zabytkowy i współczesny dach

Naszą inspiracją jest budownictwo

Strzecha na zabytkowy i współczesny dach

W wielu częściach Polski natkniemy się na tradycyjne budowle, których dachy pokryte są strzechą. Oryginalnie takie pokrycie wykonywano ze słomy lecz obecnie jedynie trzcina o znacznie lepszych parametrach, wykorzystywana jest do układania nowych, bądź remontu zabytkowych dachów. Wiązki z trzciny są specjalnie dobierane i selekcjonowane pod względem jakości.

Technologia wykonania dachowej strzechy

strzecha na dachBudownictwo tradycyjne przeżywa dziś swój renesans. Sprawdzone techniki budowlane przetrwały stulecia i dzięki ulepszeniom mogą dalej z powodzeniem spełniać swoją rolę. Na terenach, gdzie budowano domy kryte strzechą, dalej można wykonywać tego typu zadaszenia. Istnieją jednak warunki technologiczne, które usprawniają cały proces. Do dyspozycji mamy liczne impregnaty chroniące przed pożarem. To właśnie ogień i jego szybkie rozprzestrzenianie się na słomianej powierzchni dachu, przyczyniły się do zamiany strzechy na bardziej odporne pokrycia dachowe. Dziś strzecha na dach wykonywana jest z grubej trzciny wiązanej, a następnie układanej na łatach i kontrłatach. Strzecha na dach nadaje się zarówno do budynków zabytkowych, w których planujemy pełną wymianę pokrycia lub tylko fragmentaryczne naprawy. W nowych domach przyjmuje się tradycyjne i sprawdzone od wieków technologie. Zmieniają się tylko materiały. Łatwopalna słoma została wyparta przez trzcinę. Na ruszcie z łat układana jest na folii izolacyjnej i przytwierdzana za pomocą specjalnego, żaroodpornego drutu.

Do wykonania strzechy używa się specjalnie przygotowanej trzciny pozbawionej liści. Zbite, trzcinowe wiązki układa się w specjalny sposób na powierzchni dachu – na deskowaniu lub rusztowaniu z łat i kontrłat. Taką strzechę, przygotowaną zwykle przez specjalistów, impregnuje się środkami uodparniającymi na ogień.